O GRUPIE NIEZALEŻNI’69
WARSZAWSKA GRUPA MALARZY NIEZALEŻNI 69
NIEZALEŻNOŚĆ W SZTUCE
Na początku lat 60-tych, młodzi artyści stawali przed wyborem – wchodzić w układy ówczesnego systemu kreowania twórców – Akademia, Związek Plastyków, Mecenat Państwa – albo szukać innej drogi. System był dość szczelny i nie pozwalał na inne pole manewru. Artysta kończył Akademię, następnie starał się o członkostwo w Związku Plastyków. Z legitymacją Związku – był plastykiem, bez legitymacji – nie był. Mógł być hobbystą, amatorem. Bez legitymacji nie mógł zakupić materiałów malarskich, nie mógł wystawiać swoich prac, ani ich sprzedawać. W mentalności urzędników i decydentów twórca „niezależny” nie istniał. Wszyscy twórcy musieli być w Związku. Związek był jeden – wyboru nie było. Zasada była prosta – jeden naród, jedna partia.
BARBAKAN
Na początku 1962 roku zaczęły się wystawy na murach wokół warszawskiego Barbakanu. W warunkach bezwzględnej „odwilży” artyści malowali, wystawiali i sprzedawali obrazy bez ingerencji komisji kwalifikacyjnych, cenzury itp. Malarstwo abstrakcyjne i przedstawiające wystawiali: Naliwajko, Kupczyński, Szajewska, Mieliwodzki, Popielarczyk, Smolarek, Romuald Dąbrowski – Naldek, Jerzy Lassota i wielu innych. W połowie 1967 roku zaczęło się przykręcanie politycznej śruby – przyjechała milicja i…..skończył się festiwal niezależnej twórczości na Barbakanie. Po likwidacji wystaw barbakanowych większość wystawiających tam artystów wyemigrowała na Zachód
.
Powstanie Grupy Niezależni'69
1969
W Świnoujściu Romuald Dąbrowski (Naldek) i Jerzy Lassota oraz Mirosław Długosz (Miron) zakładają Warszawską Grupę Malarzy Niezależni.
1969-72
W prywatnej pracowni artystycznej Lassoty w Warszawie organizowane są artystyczne spotkania niezależnych twórców, odbywają się burzliwe dyskusje o polityce, sztuce i poezji.
1970
Niezależni organizują plener i wystawę w Świnoujściu.
1971
Po wystawach w Sztokholmie, Goteborgu i Kopenhadze (1967 – 68) Naldek wystawia w Galerii M. Benezit w Paryżu oraz w Galerii Gammel Strand w Kopenhadze.
1972
Lassota i Naldek osiedlają się w Malmö.
1973
Wystawy Lassoty i Naldka z artystami ze Szwecji i Finlandii w Galerii Vaster w Malmö. Indywidualna wystawa Lassoty w Galerii G. G. Malmö. Wyjazd Lassoty do Włoch i indywidualna wystawa jego obrazów w Galerii L’Arcadia w Pisie. Wyjazd Lassoty do Francji (Prowansja)
1974
Wystawy Niezależnych w Foyer Teatru Wielkiego w Münster oraz w Galerii Keller – Schloss w Darmstadt. Pierwsze spotkanie z Pitem Ludwigiem i Grupą Neue Secession w Darmstadt.
1975
Wyjazd Mirona do Szwecji, a potem do Niemiec. Wystawy indywidualne Mirona w Galerii Backarna w Malmö i w Galerie das Zimmertheaters w Münster.
1976
Wystawa Niezależnych w Galerii Wola w Warszawie.
1978
Wystawy Niezależnych w Galerii Den Frie w Kopenhadze, w Uni Center w Bochum oraz w Galerii Hipp w Malmö.
1980
Wystawy w Galerii Picasso w Helsinkach oraz w Muzeum Woli w Warszawie.
1981
W grudniu Niezależni organizują wystawę międzynarodową Kontakt I w Muzeum Woli. Wystawa zostaje przerwana wprowadzeniem Stanu Wojennego.
1983
Wystawa Niezależnych w Essener Forum Bildener Künstler w Essen oraz indywidualna wystawa Naldka w Galerie Mandragore w Paryżu. Na zaproszenie Grupy „Neue Secession” Niezależni wystawiają w Staatsheater w Darmstadt, a potem w Galerii M. w Sztokholmie.
1984
Wystawa w Galerii Keller – Schloss w Darmstadt. Na piętnastolecie powstania i działalności Warszawskiej Grupy Malarzy Niezależni do nazwy grupy dodano rok jej założenia – Niezależni ’69.
1985
Wystawa Niezależnych ’69 w Galerii Bernie w Malmö.
1987
Wystawa Grupy w Galerii Wola w Warszawie.
1988
Wystawa Grupy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mülheim / Ruhr.
1989
Wspólna wystawa z grupą niemieckich artystów Project – Gruppe – Kunst w Parlamencie Niemiec w Bonn oraz wystawa Niezależnych ’69 w Galerii Tubus w Duisburgu.
Z okazji XX-lecia istnienia Niezależnych odbywa się wystawa w BWA Szczecin / Klub 13 Muz.
W Galerii EL w Elblągu Niezależni ’69 organizują wystawę Kontakt II, w której biorą udział artyści z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji i USA.
1990
Wystawa Kontakt III w Państwowej Galerii Malarstwa w Kaliningradzie, w której biorą udział artyści z Polski, Europy i USA. Naldek otwiera Galerię Forma & Colour na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
1991
Wystawa Niezależnych ’69 w Galerii Forma & Colour
1992
Niezależni ’69 organizują wystawę artystów związanych z Galerią Forma & Colour w
Duisburgu.
1993
Niezależni ’69 organizują wystawę artystów związanych z Galerią Forma & Colour w
Dusseldorfie, Kassel i Kolonii. Z inicjatywy członków grupy w Warszawie powstaje Wolska Integracja Artystyczna.
1994
Tragiczna śmierć Naldka w Hamburgu.
1995
Akcja artystyczna „Niezależni 69” – wystawy Lassoty i Mirona oraz innych artystów współpracujących z Grupą w Duisburgu i Dortmundzie. Indywidualna wystawa Lassoty w Goethe Instytut – Freiburg.
1997
Documenta X w Kassel. Stadtprogramm - wystawa Niezależnych ’69: Lassota, Miron, Naldek.
1998
Artbarbakan 98. Lassota i Miron organizują plenerową wystawę malarstwa na murach przy Barbakanie, nawiązującą do niezależnych wystaw barbakanowych z lat 1962 – 1967.
1999
Z inicjatywy Warszawskiej Grupy Malarzy Niezależni ’69 powstaje Fundacja Artbarbakan.